بازدید فراگیران یاسین از منطقه کاوش چلو و قلعه بلقیس

فراگیران رشته تور لیدر و همچنین دانش آموزان دختر رشته گردشگری ، مرکز آموزش هتل داری و گردشگری از منطقه کاووش چلو و قلعه بلقیس بازدید کردند در این باز دید تعدا 40نفر فراگیر با نحوه کاووش آشنا شدند. دکتر وحدتی مسئول کاوش منطقه چلو برای بازدید کنندگان در خصوص تاریخچه منطقه و نحوه کاوش توضیحاتی دادند . در این بازدید آقای دکتر سپهری راد استاد دانشگاه آزاد بجنورد فراگیران را همراهی نموده و در مورد تایخچه منطقه کاوش و شهر بلقیس به فراگیران توضیح دادند . آقای پوریا جعفری از فراگیران تور لیدر بعنوان راهنما شرح کاملی از قلعه بلقیس را باطلاع فراگیران رساند .

محوطه چلو chalo مربوط به عصر مس – مفرغ است و در شهرستان جاجرم، بخش جلگه سنخواست، ۳ کیلومتری شرق شهر سنخواست واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۲۹۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی ادامه داد: این محوطه یك استقرارگاه باستانی وسیع در حوالی شهر سنخواست است كه نشانه‌های استقرار از دوره مس و سنگ تا دوره آهن(هزاره چهارم تا نخست پیش از میلاد) در آن برجای مانده است.
دکتر وحدتی گفت: این محوطه با گستره حدود 60 هكتار در زمره بزرگترین استقرارگاههای پیش از تاریخ در شمال شرق كشور است كه ایجاد شش كارگاه كاوش و 28 گمانه تعیین حریم در بخشها‌ی محوطه، نتایج ارزشمندی را به بار آورد.
وی افزود: كاوش در محوطه چلو در دو بخش استقراری و گورستان انجام شد كه چشم‌انداز جدیدی از باستانشناسی پیش از تاریخ حوزه ‘رود كالشور’ و منطقه شمال شرق كشور را ترسیم كرد.
سرپرست تیم مشترك باستانشناسی ایران و ایتالیا در خراسان شمالی اظهار داشت: در منطقه گورستان با وجود فعالیتهای كشاورزی در دهه‌ های قبل و تخریب تعدادی از گورها، بر اساس اطلاعات حاصل از كاوش در شش گور می‌ توان بخشی از آداب تدفین را بازسازی كرد.
وی گفت: برنامه باستانشناسی در محوطه چلو با هدف مطالعه توالی فرهنگی دوره پیش از تاریخ در منطقه و نیز تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه برای حفاظت و پایش بهتر از آن در برابر فعالیتهای مخرب انسانی صورت گرفت.
او افزود: در گورستان محوطه چلو مرده‌ها به پهلوی راست و به حالت خمیده(چمباتمه زده) دفن شده‌اند و هدایای تدفینی اغلب در بالای سر و كنار پاهای آنها چیده شده و در تمام گورهای كاوش شده یك ظرف آشپرخانه‌ ای وجود دارد كه در آن بقایای مواد غذایی به چشم می‌خورد.
دکتر وحدتی ادامه داد: نخستین ‌بار است كه یك گورستان مربوط به دوره فرهنگی مجموعه باستان‌شناسی ‘مرو باختر’ در شمالشرق ایران با روش علمی كاوش می‌شود و در آن هم اشیا تجملاتی و هم سفال شاخص این دوره فرهنگی پیدا شده است.

وی گفت: كشف این آثار از محوطه چلو به مطالعه تعاملات فرهنگی بین ایران و آسیای میانه در اواخر هزاره سوم و اوایل هزاره دوم پیش از میلاد كمك شایانی خواهد كرد.

او افزود: كاوش تیم مشترك در نیمه غربی محوطه چلو یك محدوده ذخیره‌سازی آذوقه به مساحت حدود یك هكتار را آشكار ساخت و آثاری از مهر و موم دهانه خمره‌ها به دست آمد كه به احتمال قوی نشاندهنده یك نظام انبارداری پیشرفته و كنترل مواد ورودی و خروجی به انبارها است.
وی گفت: بر اساس اطلاعات حاصل از كاوش، این محدوده ذخیره‌ سازی در عصر مفرغ قدیم و میانی فعال بوده است.
او افزود: بر اساس بررسیهای باستانشناسی این منطقه در دوره‌ پیش از تاریخ با مناطق آسیای میانه، دشت گرگان و فلات مركزی ایران در ارتباط بوده است.
معاون اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی ادامه داد: محوطه باستانی چلو در مسیر یك شاهراه باستانی قرار گرفته كه در قرون اولیه اسلام نیشابور و گرگان را به هم مرتبط می‌كرده و شاید بتوان گفت این راه از دوره پیش از تاریخ شكل گرفته است.
وحدتی افزود: با ادامه كاوش در این محوطه در سالهای آتی می‌توان نقش كلیدی منطقه حاشیه كویر و حوزه كالشور را در تكامل فرهنگهای پیش از تاریخ شمال شرق فلات روشن ساخت و به سوالات مهمی در مورد روابط فرهنگی ایران و آسیای میانه پاسخ داد.
علی اکبر وحدتی از کشف 50 شی در فصل دوم کاوش‌های منطقه باستانی چلو در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری برنا از خراسان شمالی، علی اکبر وحدتی اظهار داشت: طی دو هزار و 500 سال قبل از میلاد مسیح در عصر مفرغ، چلو روستایی بوده است که از یک سو در حاشیه کویر واقع شده است و از سوی دیگر در پای کوه های سالوک قرار گرفته است.

وی افزود: چلو مناطق مهم شهری مرو و نیشابور، آسیای مرکزی را به دشت گرگان متصل می کرد.

به گفته وی، تجمع شرایط زیست محیطی موجب شد تا زندگی شهر نشینی در این منطقه شکل بگیرد.

این مقام مسئول بیان داشت: شواهد مستقیم فلزکاری، استحصال زیورآلات و تراش کاری و سفال کاری در این شهر مشاهده شده است.

وی در ادامه اعلام کرد: از سه سال گذشته تا کنون کاوش های باستان شناسی این منطقه توسط پژوهشگاه باستان شناسی میراث فرهنگی ایران و ایچبو در ایتالیا در حال انجام است که این همکاری تحقیقاتی طی پنج فصل کاوش است.

وی با بیان اینکه طی کاوش های گذشته 100 اثر در این منطقه کشف و به موزه انتقال داده شد، افزود: آغاز اجرای فصل دوم کاوش ها نیز در زمینه تمرکز بر گورستان های عصر مفرغ یعنی دوره ای که زندگی شهرنشینی به اوج خودش رسید، است که تا کنون در این فصل از کاوش ها 50 شی کشف شده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی همچنین تصریح کرد: در این دور از کاوش ها تلاش می شود تا روابط فرهنگی مابین فلات ایران با آسیای مرکزی بهتر درک شود و در کنار شناخت ابعاد فرهنگی، تاثیر زیست محیطی بر فرهنگ نیز شناخته شود.

وی گفت: طی کاوش های انجام شده در این فصل دانه های انگور، جو، گندم و استخوان حیواناتی کشف شده است که به صورت امانی به کشورهای ایتالیا و فرانسه برای انجام آزمایشات لازم به منظور کشف نوع مورفولوژی گیاهان و یافتن اینکه در آن دوره چه حیواناتی شکار می شده است، فرستاده می شود.

علاوه بر این، وحدتی افزود: در این کاوش ها چندین قبرستان که در آن ها علاوه بر اسکلت انسان خمره های غذا، زیور آلات و لوازم آرایشی نیز کشف شده است.

به گزارش برنا، بخش های قابل توجهی از منطقه باستانی چلو با علت عدم آگاهی کشاورزان و حفر قنوات در سال های گذشته از بین رفته است.

وحدتی با تاکید بر اینکه این منطقه پتانسیل ایجاد یک پایگاه فرهنگی را دارد، افزود: مساحت این سایت حدود 40 هکتار است.

رافائل بیشونه سرپرست باستان شناس های ایتالیایی در کاوش های منطقه چلو گفت: حدود 40تا 50 سال پیش بین النهرین را مرکز تمدن و منطقه ایران را منطقه حاشیه آن می دانستند اما حال به این نتیجه رسیده ایم که ایران خود یک تمدن جداگانه است.

وی تصریح کرد: منطقه خراسان یکی از مناطق بسیار مهم فرهنگی در ایران است که می توان ارتباطات فرهنگی میان مرو و نیشابور را با آسیای مرکزی پیدا کرد.

بیشونه افزود: منطقه چلو حدود 1700 سال قبل از میلاد به علت بزرگ شدن این منطقه و افزایش جمعیت و بروز خشکسالی و کم شدن تعداد شکار و مقدار مواد غذایی رو به افول رفته است.

گفتنی است؛ پیش از این، این باستان شناس کاوش های باستان شناسی شهر سوخته را برعهده داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید