Home / آموزش / بازدید دونده زن سوئدی از مرکز یاسین

بازدید دونده زن سوئدی از مرکز یاسین

ایرانگردی یک دونده زن سوئدی

کریستینا پالتن در بجنورد از مرکز آموزش گردشگری یاسین بازدید کرد و با دانشجویان رشته تور لیدر در مورد گردشگری و جاذبه های ایران و خراسان شمالی گفتگو کرد .

این دونده موفق سوئدی، در طول مسیر خود،‌ همواره با رسانه‌های سوئدی مصاحبه می‌کند و نظرات و دیدگاه‌ها و تصاویری که در این ایرانگردی جالب و عجیب مشاهده می‌کند، به اشتراک می‌گذارد.
رکورد گینس خانم پالتن بخاطر دویدن ۴۸ ساعته بر روی ترید میل بدون توقف

کریستینا پالتن،‌ دونده و فعال اجتماعی چهل و چهار ساله سوئدی است که بیش از یک ماه از سفر ایشان به ایران می گذرد. وی تا کنون بیش از ۱۳۰ مایل در ایران دویده و تلاش دارد تا بر اساس داستان‌های ۱۰۰۱ شب،‌ قریب به ۱۰۰۰ مایل محیط ایران را بدود و خاطرات و رویدادهای این سفر جاه طلبانه جالب و خلاقش را،‌ در قالب یک کتاب و فیلم مستند‌،‌ اوایل بهار سال ۲۰۱۶ میلادی،‌ در سینماهای سوئد به خصوص استکهلم به نمایش عموم بگذارد. یکی از مهم‌ترین دلایل این سفر ایرانگردی پالتن سوئدی،‌ معرفی ظرفیت‌های گردشگری و آشنایی با فرهنگ و رسوم ایرانیان به کشورهای اروپایی به خصوص مردم سوئد است که تصور دقیقی از قابلیت های گردشگری ایران پس از انقلاب ندارند. رادیو سوئد، که به نظر می رسد ارتباط خوبی هم با کریستینا دارد و ظرف چند ماه اخیر، چندین گزارش از فعالیت‌های ایشان در ایران منتشر کرده،‌ پیش از سفر وی به ایران، مصاحبه‌ای با ایشان ترتیب داد. وی گفت که قصدش از سفر به ایران، تغییر نظرات منفی بوده که از رسانه‌ها درباره ایران شنیده و به نظر می‌رسد تا حد بسیار زیادی به این خواسته دست یافته است.
العالم قبلا با ایشان مصاحبه‌ای ترتیب داد. کریستینا پالتن دراین باره که چرا ایران را برای دویدن انتخاب کرده، می‌گوید:

فکر می‌کنم ایران کشور بسیار زیبایی است و شنیده‌ام که ایران مردم خوش برخوردی دارد و غذاهای ایرانی بسیار خوشمزه هستند. فکر می‌کنم که در آنجا برای دویدن شرایط خوبی وجود دارد. من قصد دارم با این سفر، پیش‌داوری‌های خودم و دیگران از ایران را به چالش بکشم.

وی در پاسخ به این سؤال که از چه چیزی بیشتر می‌ترسد و برای مقابله با آن چه اقدام هایی را انجام داده است، می‌گوید:

از ترافیک می‌ترسم چون شنیده‌ام که خیلی‌ها در ایران در تصادفات جاده‌ای کشته می‌شوند.
این‌یک تهدید بزرگ است. من هم در جاده‌ها می‌دوم و از اینکه با ماشین تصادف کنم، می‌ترسم. برای مقابله با این تهدید، قصد دارم لباس و کفش‌های رفلکس دار بپوشم و اینکه جاده‌های کوچک که ترافیک زیادی ندارند را برای دویدن انتخاب کنم.

دونده سوئدی افزود:

ما از دولت ایران اجازه دویدن را گرفتیم واین احساس خیلی خوبی است. خوشحال می‌شوم که در این سفر، من می‌توانم با باشگاه‌های ورزشی زنان ملاقات کنم و سفر من به آنجا باعث می‌شود که باشگاه‌های بانوان بیشتر فعالیت کنند و این خبر بسیار هیجان‌انگیزی است.

در مدت چند هفته‌ای که پالتن در این سفر پر ماجرای جالب ۲ هزار کیلومتری‌، در اطراف مرزهای شمالی و شرقی ایران در حال دویدن و بالطبع، آشنایی با مردم کشورمان است،‌ خاطرات و تصاویر جالبی را ضبط کرده که در ادامه به آن اشاره می کنیم. البته ایشان از طریق پرتالی،‌ در حال جمع آوری ۴۲۰۰ یورو برای ساخت فیلم مستندش است.

پالتن قصد دارد از بازرگان در شمال غربی کشور، به سمت تبریز رفته و سپس از آن جا به اردبیل سفر کند. گذر از شهرهای شمالی کشور و در ناحیه دریای خزر و رسیدن به مشهد و مرز سرخش در استان خراسان،‌ بخشی از برنامه ایرانگردی این دونده سوئدی را تشکیل می دهد.
پالتن در مسیر پر فراز و نشیب ایرانگردی خود،‌ تصاویر جالبی از سنت ها و رسوم استان های مختلف کشور انداخته است.

پالتن در طول مسیرش،‌با مشکلات متعددی برای سه چرخه آبی رنگ دوست داشتنی نوستالژیک خود مواجه شده که البته جوانان بسیاری،‌به او برای حل مشکل کمک کرده‌اند. برای همین می‌گوید:‌

در ایران اگر به مشکلی برخورد کردید،‌نگران نباشد. راه حل در کنج است.
برای پالتن جالب است که مردم در ایران نیز علاقه بسیاری به همبرگر دارند و به این خاطر،‌او خیلی احساس تنهایی در ایران نمی کند.

وقتی شما صدها کیلومتر را در ایران بدوید، قطعا کف کفش شما هم مانند کفش خانم پالتن به این روزگار دچار خواهد شد.

در باره مرکز آموزش یاسین

مجتمع آموزش یاسین در سال 1390 با هدف آموزش زیرساختاری و با مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری .همچنین سازمان فنی و حرفه ای کشور در رشته های گردشگری و هتل داری در خراسان شمالی شروع بکار نمود .در سال 1392 مجوز هنرستان هتل داری و گردشگری به نام می سی نو را ازسازمان آموزش و پرورش دریافت تا اموزش در صنعت گردشگری را از پایه و طبق آخرین استاندار های جهان برنامه ریزی کنیم .افتخار داریم به موازات اموزش های پایه ای در صنعت گردشگری با فعال سازی دپارتمان های مدیریت و معماری و تربیت جوانان مستعد به این رشته ها پلی میان به روز رسانی صنعت گردشگری و ارتباط با مدیریت و معماری نوین همگام با نیاز گردشگری کشور باشیم

همچنین بررسی کنید

زبان

برقراری ارتباط با گردشگران به زبان انگلیسی

شروع آموزش دوره برقراری ارتباط با گردشگران به زبان انگلیسی اعطای مدرک بین المللی تعریف …

دیدگاهتان را بنویسید